Eπανεκδοσεις-δευτερες εκδοσεις παιχνιδιων

This topic contains 24 replies, has 0 voices, and was last updated by Αχιλλέας Γαρυφάλου Αχιλλέας Γαρυφάλου 5 years, 3 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
  • Author

Καλησπερα σε ολη την παρεα.Ειλικρινα δεν θα ηθελα ποτε να χρειαστει να γραψω αυτο το θεμα αλλα ειμαι πολυ απογοητευμενος και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας και ισως ετσι αποθαρρυνω και καποιον να κανει αυτο που εκανα εγω και ηδη το εχω μετανιωσει…
    Ο λογος που γραφω αυτο το αρθρο ειναι το battlelore ενα απο τα αγαπημενα μου wargame παιχνιδια!Οπως καποιοι θα γνωριζετε εδω και λιγο καιρο κυκλοφορησε η δευτερη εκδοση του παιχνιδιου στα 70 ευρω,ενα ποσο καθολου μικρο για τις πολυ δυσκολες μερες που περναμε.Ετσι λοιπον κι επειδη η 2η εκδοση ειναι πιο fantasy απο την πρωτη και μας ταξιδευει στον κοσμο του runebound kai tou runewars(το runewars ειναι το 2ο αγαπημενο μου παιχνιδι γενικως)αποφασισα να το αγορασω!Για να το κανω ομως αυτο κι επειδη δεν ειχα τα 70 ευρω(τι πρωτοτυπο στις μερες μας) αποφασισα να πουλησω την 1η μου εκδοση μαζι με 2 expansion…Επειδη δεν πουλαω για κερδος αλλα για την λιγοτερη δυνατη ζημια η τιμη που ζητησα ηταν στα 60 ευρω.Τεσπα μη τα πολυλογω παραγγελνω την νεα εκδοση και επιτελους φτανει στα χερια μου.Ολο χαρα λοιπον παιρνω το παιχνιδι το κοιταω,του βγαζω με τεραστια προσοχη την ζελατινα,του μιλαω με γλυκολογα του στυλ αγαπη μου καλως ηρθες θα σε εχω στην καλυτερη θεση στο ραφι κι αλλες τετοιες βλακειες και το ανοιγω!!!
    Αυτο ηταν…Ενας κρυος ιδρωτας με ελουσε…Η απογοητευση μου εγινε διπλασια της χαρας μου.Η νεα εκδοση δυστυχως ειναι μια αρπαχτη για να βγαλει καποια η εταιρια επιπλεον χρηματα απο ενα παιχνιδι που ειχε ονομα!Καταρχας δεν υπηρχαν πουθενα οι θηκες για τις φιγουρες που υπηρχαν στην 1η εκδοση.Αν αυτου ολες οι φιγουρες ειναι πεταμενες μεσα σε 2 μεγαλα σακουλακια με νευρο(οπως τα λεμε οι περισσοτεροι)και μαλιστα ουτε καν χωριστα…Ολα μαζι και μπλε και κοκκινα.Αντε λεω δεν πειραζει αφου η 2η εκδοση δεν εχει τις εκνευριστικες σημαιες που κουβαλουσαν οι μοναδες οπως στην 1η εκδοση χαλαλι οι θηκες θα παρω εγω αν χρειαστει…Απο κει και περα το ταμπλο ολοιδιο,τα ζαρια απο καμια δεκαρια που ειχε η 1η εκδοση γιναν 4…Αν ειναι δυνατον 4 ζαρια μονο…Κι υπαρχουν καρτες που ριχνεις τουλαχιστον 5 ζαρια…Που ακουστηκε παιχνιδι να τσιγκουνευτει τα ζαρια???Ελεος!!!Να ξαναριχνουμε τα ιδια ζαρια λες κι ημαστε σε παιχνιδι του 1990…Ντροπη για ενα παιχνιδι με τετοιο ονομα και τοσο μεγαλη τιμη πωλησης.Επιπλεον εξαφανιστηκαν απο το κουτι της 2ης εκδοσης και οι πλαστικες θηκες που κραταγαν τις καρτες στην 1η εκδοση ωστε να τις βλεπεις και να χεις τα χερια σου ελευθερα.Τωρα τις κρατας στο χερι κι αμα σ αρεσει…Ειπαμε βαλαμε τον κοσμο του runebound αρα πληρωνεις μονο αυτο…Απο αλλαγες στο παιχνιδι σχεδον καμια διαφορα εχουν βαλει ενα καλο οτι οταν αποδυναμωθει μια μοναδα σου δεν πετυχαινει τοσο ευκολα αλλα εχουν χαλασει ολο το βαθος με τα lore tokens και τους τυπους μαγου της 1ης εκδοσης καθως πλεον οσα lore φερεις στο ζαρι παιρνεις και τα χρησιμοποιεις σετις καρτες για να τις παιξεις…Ουαου…Μπραβο στην επανεκδοση…Τελος το απαραδεκτο κουτι…Στην 1η εκδοση το κουτι ηταν αστερι ολα πηγαιναν σε συγκεκριμενη θεση.Σ αυτην ολα ειναι χυμα πεταμενα σε 2 σακουλακια κι αν εσυ δεν εχεις σακουλακια η τις τεραστιες θηκες απο τα jumbo θα τα χες ολα μεσα οπως να ναι…Απολυτη ξεφτιλα επαναλαμβανω για ενα υπεροχο παιχνιδι και την τιμη των 70 ευρω που το δινουν…Μη μιλησω για το rulebook της 1ης εκδοσης ολοκληρο βιβλιο πανεμορφο ενω της 2ης ενα απλο λεπτο φυλλαδιο σαν να παραγγελνω απο την πιτσαρια της γειτονιας μου…Την ιδια βλακεια ειχαν κανει και με το runewars second edition οπου αφαιρεσανε τα τρισδιαστατα βουνα και μικρυνανε λιγο τα tiles ωστε να τα χωρεσουν σ ενα μικροτερο κουτι αλλα εκει οκ ηταν πλην των βουνων παλεψιμες οι αλλαγες καθως οντως το 1ο κουτι ειναι τεραστιο…Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου αλλα ελπιζω να καταλαβετε πως νοιωθω…Αν καποιος λοιπον βρισκεται στο διλλημα να δωσω την παλια μου εκδοση για την νεα η απαντηση μου ειναι ΟΧΙ μην το κανεις ποτε αυτο-ΠΟΤΕ!!!Εγω την πατησα ευχομαι να τουλαχιστον να μην το μετανιωσει και κανενας αλλος…

Καλο σας βραδυ…

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

good post Σε καταλαβαίνω απόλυτα garif το battlelore είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια και όταν έμαθα ότι γίνεται επανέκδοση
    από την FGG η οποία το είχε εξαγοράσει από την Days of Wonder (κυρίως αρχικά για να το παγώσει και να προωθήσει το
    δικό της Battles of Westeros) είχα απογοητευτεί και φοβόμουν ότι θα εξελισονταν σε κάτι τέτοιο όπως το περιγράφεις
    είναι κρίμα πάντως μιας και η τιμή του είναι μεγάλη να μην ανταπεξέργεται στο κύρος τόσο του ιστορικού ονόματος
    όσο και του value for money (αν και εδώ ίσως κάποιοι μας πουν ότι είναι υποκειμενικό)
    το σίγουρο είναι σε πρώτη φάση δεν θα αποχωριστώ το Battlelore first edition με όλες τις επεκτάσεις που έχω
    και αν και δεν θα πώ όχι σε παρτίδα του νέου θα μείνω νοσταλγικός οπαδος της παλιάς 😀
    Αν το παίξει και κάποιος άλλος θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεί την άποψη του να δούμε πως συγκρίνεται με
    αυτή του φίλου garif (προσωπικά χωρίς να το έχω παίξει ή δει, πέραν από φωτογραφίες) προσανατολίζομαι
    στην άποψη σου Αχιλλέα

Δεν εχω προλαβει ουτε εγω να το παιξω ακομα πριν λιγες μερες μου ηρθε κι η κριτικη δεν παει στο παιχνιδι και το gameplay του καθως αυτο δεν εχει αλλαξει παρα ελαχιστα και παραμενει ενα πολυ καλο παιχνιδι.Η κριτικη παει στην ποιοτητα των περιεχομενων(χωρις να λεω οτι εχει ασχημες φιγουρες αυτο προς θεου μια χαρα ειναι και μεγαλες)αλλα σε σχεση με οοοολα αυτα που παρειχε το παλιο αυτο δυστυχως ειναι πολυ φτωχο.Εκει παει η κριτικη και σαφως θα ηθελα και εγω καποπια αλλη γνωμη αν και δεν νομιζω οτι ειναι θεμα υποκειμενικοτητας εδω…Βαγγελη μη διανοηθεις να τη δωσεις την εκδοση σου.Αν η 2η εχει 70 ευρω η δικια σου αξιζει 100 ευρω τουλαχιστον.Κριμα γιατι το περιμενα πως και πως…Αλλα ετσι ειναι οταν κατι το κανεις γι αρπαχτη αυτα ειν τ αποτελεσματα!

Συμπονώ με τον φίλο Αχιλλέα καθώς υποτίθεται πως όταν αγοράζεις μια επανέκδοση σαφώς πρέπει να είνα ανώτερη της προηγούμενης έκδοσης που αντικαθιστά. Καλύτερο φυλλάδιο οδηγιών, ποιοτικότερα περιεχόμενα, κανένα έξτρα (πχ. μια επέκταση, νέους χαρακτήρες, νέες κάρτες κτλ.) θα πρέπει να θεωρούνται απαραίτητα πιστεύω. Γενικά μ’ αρέσουν κι εμένα οι επανεκδόσεις κι όποτε πήρα κάποια δεν το μετάνιωσα.

Συγκεκριμένα να αναφέρω:

1) Την 4η έκδοση του Agricola (Z-Man)με τα διάσημα animeeples και μερικές διορθώσεις σε κάρτες από λάθη.
    2) Την 2η έκδοση Tigris & Euphrates (Mayfair) με διπλό ταμπλό και νέα περιεχόμενα για το advance game!
    3) Τις επανεκδόσεις του Κατάν (Kosmos/Kaissa) με τα πλαστικά κομμάτια και τα αναβαθμισμένα πλακίδια (όποιος κατέχει ή έχει δει το παλιό με τα ξύλινα και τα προηγούμενα πλακίδια θα καταλάβει τι εννοώ).
    4) Το Carcassonne (Z-Man) όπου στη νέα έκδοση η επέκταση River περιέχεται.
    5) Την 2η έκδοση του Yggdrasil (Z-Man) που περιλαμβάνει την επέκταση Asgard (περιέχει 4 νέους χαρακτήρες συν δύο promo).
    6) Το Mage Knight (4η έκδοση Wizkids) και το Ghost Stories (2η έκδοση Repos) που απλά έχουν διορθώσει κάποια λάθη στους κανόνες και στις κάρτες (το Ghost Stories ακόμα έχει μία κάρτα με ελαφρώς λάθος εικονίδιο αλλά δεν παίζει μεγάλο ρόλο).

Κανονικα ετσι θα επρεπε να ηταν ολες οι επανεκδοσεις παιδια και να ναι σαφως ανωτερες σε ολα!Βεβαιως και στα περισσοτερα παιχνιδια (ευτυχως) γινεται αυτο!Ομως δεν παυουν και καποιες εξαιρεσεις…οπως τα 2 παραπανω!Επιπλεον αλλη μια αρπαχτη κατ εμε παντα ειναι και το relic το οποιο ειναι ταλισμαν νεας εποχης με πολυ λιγες διορθωσεις για το υψος της τιμης του…Ναι οκ ειναι στο κοσμο του warhammer αλλα αξιζει να πληρωνουμε 60-70 ευρω μονο για εναν κοσμο???Και οκ το relic εχει ποιοτικοτερα components συγκριτικα με το ταλισμαν απ οσο θυμαμαι…Εκει καπου το σωζει αλλα και παλι το θεωρω αρπαχτη!Γι αυτο respect σ ολες τις οργανωμενες εταιριες.Εχει ενας φιλος το earth reborn που ειναι και παιχνιδαρα και τερατσιο κι ολα μεσα στο κουτι πανε σε συγκεκριμενες θεσεις συν τις εκπληκτικες μινιατουρες του…Κι ολα αυτα μονο με 60 ευρω πλεον ενω καποια αλλα εχουν 70 και δεν εχουν ουτε το ενα τριτο…

Για το Relic έχω ακούσει και διαβάσει τα χειρότερα κι εγώ. Τώρα το Talisman ποτέ δε μου άρεσε, προτιμούσα Hero Quest με τα χίλια οπότε ακόμα ένας λόγος να μη μου αρέσει και το Relic! Thanks for sharing garif! good post

@Anakin » Τρί Ιαν 28, 2014 4:44 pm wrote:

Για το Relic έχω ακούσει και διαβάσει τα χειρότερα κι εγώ. Τώρα το Talisman ποτέ δε μου άρεσε, προτιμούσα Hero Quest με τα χίλια οπότε ακόμα ένας λόγος να μη μου αρέσει και το Relic! Thanks for sharing garif! good post

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θεμα συγκρισης αναμεσα στα δυο!Θα ταν ιεροσυλια κατι τετοιο!Hero quest επος μεγαλωσε γεννιες και γεννιες!!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

και αν σκεφτείς πόσα τέτοια κουτιά υπάρχουν σε πατάρια από μικρές ηλικίες ανθρώπων, παρατημένα
    από τότε που πουλιόταν από άκρη σε άκρη στην ελλάδα 😀 έχω ακούσει άπειρες περιπτώσεις
    παλιών heroquest που έχουν πεταχτεί στα σκουπίδια από ξεκαθάρισμα κλπ

@VitaKapa » Τρί Ιαν 28, 2014 11:18 pm wrote:

και αν σκεφτείς πόσα τέτοια κουτιά υπάρχουν σε πατάρια από μικρές ηλικίες ανθρώπων, παρατημένα
    από τότε που πουλιόταν από άκρη σε άκρη στην ελλάδα 😀 έχω ακούσει άπειρες περιπτώσεις

Κριμα…ακομα κ να μην το ηθελε πιανει ενα 50ευρω χαλαρα καλοδιατηρημενο μπορουσε να το δωσει…αυτο με το ξεκαθαρισμα ποτε δεν το καταλαβα…εχω κρατησει τα παντα απο τα αυτοκινητακια μου μεχρι τον επικο ιπποδρομο κ τον θησαυρο του ναου…ωραια χρονια τοτε…

@garif » 29 Ιαν 2014, 10:01 wrote:

@VitaKapa » Τρί Ιαν 28, 2014 11:18 pm wrote:

Κριμα…ακομα κ να μην το ηθελε πιανει ενα 50ευρω χαλαρα καλοδιατηρημενο μπορουσε να το δωσει…αυτο με το ξεκαθαρισμα ποτε δεν το καταλαβα…εχω κρατησει τα παντα απο τα αυτοκινητακια μου μεχρι τον επικο ιπποδρομο κ τον θησαυρο του ναου…ωραια χρονια τοτε…

Εγώ το έδωσα θυμάμαι 30 ευρώ το Hero Quest. Ξέρω ότι η τιμή του άνετα είναι γύρω στα 50, απλά ένα παιχνίδι που το είχα 20 χρόνια και το είχαμε λιώσει το θεώρησα λίγο too much να το δώσω τόσο. Δεν είναι ότι πούλησα ένα παιχνίδι απ’ αυτά που έχω κανα-δυο χρόνια για να το κοστολογήσω ανάλογα με το πόσο το είχα πάρει. Βέβαια από την άλλη βλέπω ότι κάποιοι δίνουν κάτι 100αρια-150αρια και βάλε για out of print παιχνίδια οπότε στην τελική φταίει ο πωλητής ή μήπως τελικά ο αγοραστής που διαμορφώνει την αγορά;

Εμεις ειχαμε 2 κοπιες η μια σε αριστη κατασταση,απαιχτη αλλα ο φιλος μου ειχε χαλασει τ κουτι κι ειχε χασει περιεχομενα.απ την αλλη εγω ειχα ενα λιωμενο σε χρηση αλλα δεν ελειπε τιποτα.τα συνδιασαμε κ φτιαξαμε ενα σουπερ κ το δωσαμε τοσο ωστε να παρουμε με αλλα 10ευρω το αρχιπελαγος.σε καμια περιπτωση δεν θ το δινα πανω απο 50 αλλα αφου ολοι ζηταν 100αρια οπως λες το 45αρι που το πουλησα το θεωρω καλη τιμη κ για μενα κ για τον αγοραστη…σαφως κι ειναι πανακριβο αλλα οπως λες η ζητηση καθοριζει την τιμη

matsas
    Participant

επειδη εχει γινει θεμα πολλες φορες και στο BGG με τις τιμες πωλησης που βαζει καποιος σ ενα παιχνιδι, νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα του αγοραστη και οχι του πωλητη!!!!!
    Ο καθενας εχει εναν δικο του τροπο σκεψης οποτε κοστολογει το παιχνιδι του διαφορετικα.Το αν ο αγοραστης δεν εχει κανει μια ερευνα αγορας δεν ευθυνεται ο πωλητης γι αυτο.και νομιζω οτι ετσι ειναι σε ολες τις αγοραπωλησιες……..λιγο οφ τοπικ αλλα ηθελα να τ αναφερω μιας και εκανε ενα ερωτημα ο Anakin!!!!
    Τωρα σχετικα με τιε εταιριες πραγματι ειναι εκνευριστiκο και εξοργιστικο το πως σου πλασαρουν ενα παιχνιδι σου ζηταν ενα καρο λεφτα(εκμεταλλευομενη την αγαπη σου για το χομπυ σου και οτι αν σου κατσει κατι δυσκολα να κανεις πισω.τουλαχιστον εγω αν δω κατι που μ αρεσει θα το παρω οποτε μπορεσω) στο βαζουν σ ενα ΜΕΓΑΛΟ κουτι και στο πουλανε στην 2σια τιμη απ οτι επρεπε η’ οπως στο παραδειγμα στο αχιλλεα οπου ουσιαστικα αν καταλαβα καλα ειναι χειροτερο απ την πρωτη εκδοση!
    Πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοί και να μην μας παρασέρνει το πάθος μας δεν είναι εύκολο το ξέρω αλλα μονο αυτό μπορούμε να κάνουμε.
    Απ την αλλη να στηριζουμε εταιριες που πραγματικα κανουν καλες παραγωγες και νομιζω οτι ολοι μας θα διναμε το κατι παραπανω(οποτε μπορουσαμε) για να παρουμε κατι που πραγματικα βλεπεις οτι εχει γινει καλη δουλεια(δεν κανω αναφορα σε gameplay ειναι αλλο κομματι αυτο)
    Να δωσω κ ενα παραδειγμα: AUGUSTUS ενα καρτοπαιχνιδο αρκετα διασκεδαστικο μ αρεσει πολυ ομως το να μου το πασαρει η εταιρια σε μια κουταρα ΝΑΑΑ για να μου το δωσει 30 ευρω(τοσο ειχε στις αρχες ) ειναι κοροιδια.
    ΟΥΦ νευριασα τωρα……………….θα σκεφτω το francis drake που πραγματικα αξιζει τα λεφτα του!!!!!!!!!!!!!

Βαγγελη σωστα τα λες ετσι ακριβως ειναι…Και για να ξεκαθαρισω κατι δεν ειν χειροτερο παικτικα το battlelore ειναι οπως λεμε φτωχοτερο κατα πολυ σε περιεχομενο και σε οργανωση κουτιου.Θα αναφερω ενα απλο παραδειγμα:Πηρα αυτον τον μηνα 5-6 παιχνιδια αρκετα μεγαλα,βαρια και πανακριβα!Ενα απ αυτα ηταν το τερα μυστικα!Το ανοιγω το πολυ βαρυ κουτι και τι βλεπω??Παροτι δεν ειχε κουτι με ειδικες θεσεις να μπει το καθενα(δν χωραει αλλοστε)ηταν ολα τοποθετημενα σε σακουλακια με νευρο οπως λεμε.Και σαν να μην εφτανε αυτο ειχε μεσα το παιχνιδι αλλα 12(ναι ρε παιδια αλλα 12 σακουλακια ωστε να τα βαλεις το καθε ενα χωριστα και τακτοποιημενα).Τι κακο μπορω να πω εγω γι αυτο το παιχνιδι??Την ιδια ωρα το battlelore second edition στα πεταει ολα μαζι σε 2 σακουλακια και κοψε τον λαιμο σου το πως θα τα βαλεις…Οχι απλως δεν δινει σακουλακια αλλα δεν σου παρεχει τιποτα…Και κατι επισης σημαντικο:Το τερα μυστικα ειναι κατα 12 ευρω φτηνοτερο του Battlelore!!!!Δηλαδη με αλλα λογια πληρωσα 70 ευρω που δεν τα αξιζουν τα περιεχομενα του παιχνιδιου μονο και μονο επειδη εχει το battlelore ονομα…Εγω ομως φταιω 100% που δεν πηγε το μυαλο μου να το ψαξω πριν το κανω…Εμαθα ομως…

Σαφώς όλοι εκνευριζόμαστε με κάτι τέτοιες πολιτικές και πιστεύω εταιρίες του τύπου Fantasy Flight, AEG, Days of Wonder και Σια πραγματικά δεν σταματούν το άρμεγμα! Κοστολογούν πολύ περισσότερο τα παιχνίδια τους και μετά βγάζουν κι ένα κάρο επεκτάσεις ενώ όλοι ξέρουμε πως τα περισσότερα τα είχαν από πριν έτοιμα. Γιατί δηλαδή μας κοροϊδεύουν και δεν βγάζουν το προϊον τους πλήρες;

Φίλε Βαγγέλη γι’ αυτό και δεν έγραψα το θέμα με τις τιμές αλλού γιατί πιστεύω πως εδώ δεν θα με παρεξηγήσει κάποιος. Σαφώς ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει παντού. Οι αγοραστές έχουν την δύναμη αλλά δεν ξέρουν να την χρησιμοποιήσουν δυστυχώς… :meeple:

Επίσης συμφωνώ για το Augustus όπως πχ. είχα παλιότερα το Black Sheep το οποίο ενώ ήταν ωραίο παιχνιδάκι μ’ ενοχλούσε ότι είχα πληρώσει αέρα γιατί το κουτί του ήταν τεράστιο! Θα μπορούσε να είναι σε ένα κουτάκι σαν του Φήλιξ πχ. Φημισμένη για τον “αέρα” στα παιχνίδια της η Queen Games. Μέχρι και για το κουτί του Citadels τρελαίνομαι λίγο που το βρίσκω άχρηστο να είναι τόσο μακρύ…

Όσον αφορά για την τιμή του Hero Quest που είπε ο Αχιλλέας μου φαίνεται αρκετά λογική. Με κάτι απίστευτα που βλέπω κατά καιρούς διαφωνώ, αλλά δεν το είπα γιατί μου πέφτει λόγος (κουβέντα να γίνεται), στο κάτω-κάτω δε θα τα δώσω εγώ! tongue

Πάντως αν όντως βγει έκδοση για τα 25 χρόνια του Hero Quest ελπίζω να είναι καλή και να μας προσφέρει μια πιο σύγχρονη εμπειρία! :meeple:

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)

You must be logged in to reply to this topic.