τι επιτραπεζια παιξαμε το σαβκο?

This topic contains 945 replies, has 12 voices, and was last updated by  matsas 3 months, 2 weeks ago.

Viewing 15 posts - 916 through 930 (of 946 total)
  • Author

matsas
    Participant

εχω αρκετο καιρο να γραψω οποτε θα παρω φορα και ………………………εχουμε και λεμε
    CACAO ευκολο γρηγορο ιδανικο για 2 ατομα σουπερ για 4.κανονες ?μεσα σε 5 λεπτα τους εχεις διαβασει τους εχεις πει και παιζεις
    OMG μια πολυ ομορφη εκπληξη τυχαια αγορα που μου βγηκε διαμαντακι…πανεμορφο ευκολο γρηγορο φιλερακι
    PILLARS OF THE EARTH το σνομπαρα αρκετο καιρο!!!τρομερο παιχνιδι απιστευτο ταμπλο!!!
    STRIKE παιχνιδι με ζαρια γινεται της καραμπολας απλο ευκολο γρηγορο και πολυ πλακα

boomer
    boomer
    Participant

Σνόμπαρες το Pillars;;; 😮 😮 Ορίστε λοιπόν τι έχανες τόσο καιρό!!! laughing laughing

matsas
    Participant

Έλα ντε………πολύ καλό παιχνίδι.Και τα δύο παιχνίδια της σειράς είναι παρά πολύ δυνατά και το ωραίο είναι ότι έχουν διαφορετικό gameplay

peterdnxs
    Participant

Καλησπέρα,
    εμείς παίξαμε ιστορίες μυστηρίου και mensa!!!

petros papitsis
    Participant

Μπράβο πετραν. Πολυ ωραία. Το mensa σου άρεσε? Είναι απο τα αγαπημένα της παρέας :thumbsup:

peterdnxs
    Participant

Πολύ καλό Πετράν, πολύ έξυπνος μηχανισμός! Kάνω εξάσκηση γιατί έμαθα πως είσαι καλός….ετοιμάσου παικταρά μου!!!

petros papitsis
    Participant

Χαχαχαχ smileee εεεε Εντάξει τα πάρα λένε…. 2thumbsup xaxaxaxaxa

κλασικά πράγματα εγώ, μονόπολη (full), αντιμονόπολη, munchkin και πρόσφατα πήρα κατά τύχη ένα παιχνίδι σαν το taboo αλλά με περισσότερες κατηγορίες, λέγεται chat game αλλά παιδιά έχει πολύ γέλιο πραγματικά και δε το ήξερα καν σαν παιχνίδι, το προτείνω!

boomer
    boomer
    Participant

Νίκο από το στάδιο της monopoly και των υπόλοιπων κλασικών παιχνιδιών όλοι έχουμε περάσει!! Μέσω του epitrapaizoume,( είτε απ’ το φόρουμ, είτε απ’ το magazine, είτε και από τα βίντεο reviwevs που ανεβάζουν αρκετά συχνά τα παιδιά) θα έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις πιο βαθιά αυτό το χόμπι, αλλά και θα καταλάβεις το πόσο έχει εξελιχθεί από την 80ς και 90ς εποχή. Και όταν μιλάω για εξέλιξη μην πάει το μυαλό σου σε παιχνίδια με κανόνες 30 σελίδων. Απλά στην εποχή μας ο κάθε δημιουργός για να κυκλοφορήσει το κάθε έργο του το δοκιμάζει πολλές φορές και ακούει διάφορες γνώμες, ώστε να καταλήξει στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!

@boomer » Πέμ Δεκ 24, 2015 10:57 pm wrote:

Νίκο από το στάδιο της monopoly και των υπόλοιπων κλασικών παιχνιδιών όλοι έχουμε περάσει!! Μέσω του epitrapaizoume,( είτε απ’ το φόρουμ, είτε απ’ το magazine, είτε και από τα βίντεο reviwevs που ανεβάζουν αρκετά συχνά τα παιδιά) θα έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις πιο βαθιά αυτό το χόμπι, αλλά και θα καταλάβεις το πόσο έχει εξελιχθεί από την 80ς και 90ς εποχή. Και όταν μιλάω για εξέλιξη μην πάει το μυαλό σου σε παιχνίδια με κανόνες 30 σελίδων. Απλά στην εποχή μας ο κάθε δημιουργός για να κυκλοφορήσει το κάθε έργο του το δοκιμάζει πολλές φορές και ακούει διάφορες γνώμες, ώστε να καταλήξει στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!

έχεις δίκιο, κατά καιρούς έχω δει διάφορα επιτραπέζια απλά ακόμα δεν έχω ξεκολλήσει από τα κλασικά, είμαι στη φάση νοσταλγία τώρα οπότε καταλαβαίνεις αλλά που θα πάει θα “εκμοντερνιστώ” κι εγώ 😀 😀 😀

boomer
    boomer
    Participant

Αν και έπαιξα μερικές ”φλοτσαρίες” το βράδυ της παραμονής, ουσιαστικά αποχαιρετίσαμε μια μεγάλη επιτραπέζια χρονιά την Τετάρτη το πρωί στο κελί παρέα με Βαγγέλη και Αρη!!
    Και μπορώ να πω πως την αποχαιρετίσαμε με τον καλύτερο τρόπο γιατί έκρυβε άσσο στο μανίκι!!

Τι να πρωτογράψω γι αυτά τα 2 αριστουργήματα;; Για την εξαιρετική ποιότητα των components; Για το πανέμορφο artwork; Για τους μηχανισμούς που δένουν πολύ όμορφα μεταξύ τους; Για τα θέματα που παρουσιάζουν κάτι το διαφορετικό αποφεύγοντας τα γνωστά κλισέ;; Για την πληθώρα επιλογών που σου δίνουν χωρίς να σε πιάνει πονοκέφαλος;; Για το απεριόριστο replayability;;
    Αναμφισβήτητα το Shakespeare και το Grand Austria Hotel είναι από τα κορυφαία της Εσσεν 2015 και θα απασχολήσουν πολύ κόσμο για τα επόμενα χρόνια!!

Βαθμός :d10-9: και στα 2 από την πρώτη παρτίδα…..ή από τον πρώτο γύρο μάλλον καλύτερα!!!! 2thumbsup

εγώ από την άλλη χθες με τη παρέα ξεκίνησα τα μυστήρια στο πεκίνο, ένα ακόμα κλασικό αρκετά παιχνίδι το οποίο δεν είχε τύχει να παίξω ποτέ, αν και ήμουν ανάμεσα στο cluedo και σε αυτό πιστεύω το συγκεκριμένο έχει χαβαλέ και ας είναι μυστηρίου (δεν έχω παίξει το cluedo για να μπορώ να έχω έναν βαθμό σύγκρισης, απλά το λέω συγκριτικά με αυτά που έχω ακούσει από άλλους) και δε κρατάει και αρκετή ώρα οπότε πιστεύω δε θα το βαρεθώ!

boomer
    boomer
    Participant

Μυστήρια στο Πεκίνο ε;; Τι μου θύμησες τώρα;; Εχω την πρώτη έκδοση που την είχα αγοράσει τα Χριστούγεννα της περιόδου 95-96, 20 χρόνια πριν!! Το είχα αγαπήσει το συγκεκριμένο. Από τα καλύτερα της παιδικής μου ηλικίας!! Από τότε έχει επανακυκλοφορήσει 2, 3 φορές νομίζω!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

@boomer » Δευτ Ιαν 04, 2016 11:30 am wrote:

Αν και έπαιξα μερικές ”φλοτσαρίες” το βράδυ της παραμονής, ουσιαστικά αποχαιρετίσαμε μια μεγάλη επιτραπέζια χρονιά την Τετάρτη το πρωί στο κελί παρέα με Βαγγέλη και Αρη!!
    Και μπορώ να πω πως την αποχαιρετίσαμε με τον καλύτερο τρόπο γιατί έκρυβε άσσο στο μανίκι!!

Τι να πρωτογράψω γι αυτά τα 2 αριστουργήματα;; Για την εξαιρετική ποιότητα των components; Για το πανέμορφο artwork; Για τους μηχανισμούς που δένουν πολύ όμορφα μεταξύ τους; Για τα θέματα που παρουσιάζουν κάτι το διαφορετικό αποφεύγοντας τα γνωστά κλισέ;; Για την πληθώρα επιλογών που σου δίνουν χωρίς να σε πιάνει πονοκέφαλος;; Για το απεριόριστο replayability;;
    Αναμφισβήτητα το Shakespeare και το Grand Austria Hotel είναι από τα κορυφαία της Εσσεν 2015 και θα απασχολήσουν πολύ κόσμο για τα επόμενα χρόνια!!

Βαθμός :d10-9: και στα 2 από την πρώτη παρτίδα…..ή από τον πρώτο γύρο μάλλον καλύτερα!!!! 2thumbsup

Ακριβως όπως τα λες 🙂 συμφωνώ απόλυτα για αυτά τα δυο. ηταν τέλεια που σε είχαμε παλι παρέα μας έστω και για λίγο.
    Σήμερα παίξαμε με Δημητρη και Αρη το Grand Austria Hotel και τους άρεσε επίσης. Παιχνιδάρα δυνατή!!!

matsas
    Participant

μετα απο καιρο βρηκαμε λιγο χρονο να κατσουμε στο τραπεζι

Πολυ ομορφο ταμπλο γρηγορο και με εξυπνο τροπο σκοραρισματος!!!

γρηγορο παιχνιδι ιδανικο και για 2 παικτες

ευχαριστη εκπληξη.οπου το εχω βγαλει κερδιζει τους παντες με τις ομορφες καρτες και το γρηγορο gameplay του
    για τα χρηματα που το πηρε ο κολλητος μου ειναι καλο
    Και last αν και η μικρη δεν μας αφησε να το τελειωσουμε………..
    εγω θα το πιασω οτι το παιξαμε

Viewing 15 posts - 916 through 930 (of 946 total)

You must be logged in to reply to this topic.