τι επιτραπεζια παιξαμε το σαβκο?

This topic contains 943 replies, has 0 voices, and was last updated by Αχιλλέας Γαρυφάλου Αχιλλέας Γαρυφάλου 1 year, 2 months ago.

Viewing 15 posts - 901 through 915 (of 945 total)
  • Author

@boomer » Δευτ Σεπ 21, 2015 3:05 pm wrote:

Καλή βδομάδα παιδιά κι από μένα!!

Εγώ έπαιξα πρώτη φορά το Tzolk’in και εντυπωσιάστηκα πολύ τόσο με τα contents αλλά και με το game play. Εδώ μπορώ να πω πως το downtime δεν είναι και τόσο αρνητικός παράγοντας μιας η στρατηγική που πρέπει να αναπτύξεις έχει λίγο βάθος οπότε σου χρειάζεται και λίγος χρόνος να σκεφτείς.
    Το Pillars od the earth είναι για μένα από τα κορυφαία workerplacement με τα πανέμορφα γραφικά του Menzel και τους μηχανισμούς που δένουν ωραία με το θέμα! Σκέφτομαι να βάψω και το ναό ώστε το όλο σκηνικό να γίνει ακόμη πιο εντυπωσιακό.
    Το Jaipur αν και έχει λίγο τύχη, είναι από τα πιο συναρπαστικά εθιστικά 2 player cart game και με άπειρες επαναλήψεις!!
    Η δεύτερη έκδοση του PANDEMIC που κυκλοφόρησε πρόσφατα και στα Ελληνικά, είναι πιο εντυπωσιακή από την πρώτη, με 2 επιπλέον ρόλους, αλλά το κυριότερο είναι συμβατή με τις 3 προεκτάσεις!!

ΥΣ. Βαγγέλη (VK) την άλλη Δευτέρα ανεβαίνω και θα μείνω μέχρι μέσα Νοεμβρίου τελικά!! 2thumbsup

Kαλησπερα φιλε μου!Θα συμφωνησω απολυτως και για τζολκιν και για τους στυλοβατες.Εξαιρετικα worker placement παιχνιδια και τοοοσο διαφορετικα μεταξυ τους.Αξιζουν και τα 2 οσο τπτ κι ειν must buy Για τη συλλογη καποιου.Θελω το εχπανσιον του τζολκιν με την 1η ευκαιρια εχω ακουσει τα καλυτερα…

Καλησπερα κι απο μενα μετα απο πολυ καιρο…Επιτελους καταφερα και να παιξω αλλα και να γραψω εδω καθως το καλοκαιρι με τα τρεξιματα τα μπανια και τις αδειες το χα παραμελησει αλλα δεν επαιζα κι ολας ειν η αληθεια πολυ…Αυτο το σαβκο λοιπον παιξαμε καποια καινουριαπαιχνιδια που δεν τα χαμε δοκιμασει το καλοκαιρι αλλα και καποια παλια που ναι σταθερες αξιες…Παιξαμε λοιπον τα εξης:

Eνα ασυμμετρο παιχνιδι καρτων για 2 παιχτες οπου ο ενας ειν οι εξωγηινοι που εισβαλουν στη γη κι ο αλλος η ανθρωπινη φυλη που προσπαθει να τους εμποδισει.Με το πρωτο game μ αρεσε παρα πολυ αλλα αμφιβαλλω για την επαναληψιμοτητα του και αν το παιξαμε καλα χαλαστηκα λιγο στον τροπο εξοντωσης των ηρωων των ανθρωπων…Παντως σε πρωτοτυπια θεμα artwork,εξυπνες καρτες κτλ τα σπαει…

Ποιος ειπε οτι τα μικρα παιχνιδια δεν εχουν τακτικη και δεν αξιζουν???Αλλο ενα πολυ καλο παιχνιδι με βαθος τακτικης καθολου τυχη και στηνεται ευκολα και γρηγορα.Οτι πρεπει για ζεσταμα.Το μονο κακο λιγο unbalance μου φανηκε αλλα οκ 30 λ παιρνει δε πειραζει εχει το χαβαλε του.

Ενα παιχνιδι που θελα να παιξω καιρο.Πολυ καιρο.Τελικα το πηρα για δωρο σ ενα φιλο και το παιξα… xaxaxaxa tongue
    Εξαιρετικοτατο παιχνιδι αρτιοτατο μας αρεσε πολυ ως παρα πολυ.Εχει τα παντα και φυσικα δεν εχει τυχη παρα μονο τακτικη.

Αλλο ενα διαμαντακι που πηρα απ την trade.Πολυ απλο χωρις πολλα φρου φρου αλλα ακρως εντυπωσιακο κι ευχαριστο στον τροπο παιξιματος.Αξιζει να το δοκιμασετε και παιζει χαλαρα και σε non gamers καθως ειν πανευκολο σε κανονες.

μαζι με το expansion:
    Eτσι για να χαλαρωσουμε λιγο απο την σκεψη και να παμε στο ριξιμο ζαριων σ ενα παιχνιδι καθαρα παρειστικο.

Σ ενα σαδιστικο παιχνιδι οπου στο δυσκολο mode απλως δεν βγαινει.Ειναι μαζοχιστικο να το προσπαθεις αλλα απλως δεν τα καταφερνεις ποτε οτι κι αν κανεις.Ομως ειν το αγαπημενο μου συνεργατικο παιχνιδι!

Τελος κλεισαμε με μια επικη μονομαχια στο:

Φουλ κομπλε καθως ο φιλος εχει ολα τα εξπανσιον και τα τερατα που εχουν βγει κι ετσι καναμε μια μαχη διχως αυριο…Απιστευτο παιχνιδι αλλα δυστυχως με την τυχη να κρινει σχεδον παντα τον νικητη…

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

ουαουυυ αυτα ειναι :meeple:
    του δωσατε και καταλαβε Αχιλλεα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
    μου ανοιξες και εμενα την ορεξη με ολα τα καλουδια που αναφερεις. Εγω δυστυχως προλαβα μονο ενα παιχνιδι αυτοντο ΣΚ λογω περιοδικου, αλλα το καταευχαριστηθηκα. Παιξαμε Space Cadets: Away Missions. Ομορφο συνεργατικο παιχνιδι tactical crawling που δεν εχει τιποτα να κανει παικτικα με το Space Cadets (απλα χρησιμοποιει το ιδιο ονομα για εμπορικους λογους) παιζει μια με δυο ωρες οταν ολοι ξερουν το κανουν και εχει ωραιο και ευλολο συστημα μαχης ενω παραλληλα τα διαφορα σεναρια δινουν απειρο replayability. Ωραια αισθηση βγαζει παρα πολυ το θεμα του και η ποιοτητα κατασκευης ειναι απιστευτη με εξαιρετικες μινιατουρες και εξωγηινους που θυμιζουν εποχες παλιου science fiction. Σε ολη την παρτιδα ειχαμε αγωνια και νιωθαμε πιεση απο τους εξωγηινους που συνεχως εκλειναν την περιμετρο. Στο τελος γαζωσαν τον γιατρο της ομαδας οπου χωρις αλλο οξυγονο και health points παρεδωσε σε μια δραματικη σκηνη στο τελος. Πολυ ομορφη εμπειρια, ανυπομονουμε να το ξαναβαλουμε στο τραπεζι!!!

petros papitsis
    Participant

Καλημέρα στην παρέα. μπράβο Αχιλλέα πολύ ωραία παιχνίδια φαίνονται. … άργησες να γράψεις αλλά με αυτά που έπαιξες μας τρελανες. καλύτερα που δεν γράφεις τακτικά γιατί θα τα θέλουμε ολα!!!!!! ……….. 😀 😀 smileee ερώτηση Αχιλλέα το metropolys είναι φιλερακι? απο που έκανες την αγορά και τι τιμή έχει? 2thumbsup

peterdnxs
    Participant

Πετράν θέλω αυτό τον μήνα να κάνουμε επιτέλους ένα κοινό post για το πιο παιχνίδι παίξαμε μαζί!!!

@VitaKapa » Δευτ Σεπ 28, 2015 9:37 am wrote:

ουαουυυ αυτα ειναι :meeple:
    του δωσατε και καταλαβε Αχιλλεα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
    μου ανοιξες και εμενα την ορεξη με ολα τα καλουδια που αναφερεις. Εγω δυστυχως προλαβα μονο ενα παιχνιδι αυτοντο ΣΚ λογω περιοδικου, αλλα το καταευχαριστηθηκα. Παιξαμε Space Cadets: Away Missions. Ομορφο συνεργατικο παιχνιδι tactical crawling που δεν εχει τιποτα να κανει παικτικα με το Space Cadets (απλα χρησιμοποιει το ιδιο ονομα για εμπορικους λογους) παιζει μια με δυο ωρες οταν ολοι ξερουν το κανουν και εχει ωραιο και ευλολο συστημα μαχης ενω παραλληλα τα διαφορα σεναρια δινουν απειρο replayability. Ωραια αισθηση βγαζει παρα πολυ το θεμα του και η ποιοτητα κατασκευης ειναι απιστευτη με εξαιρετικες μινιατουρες και εξωγηινους που θυμιζουν εποχες παλιου science fiction. Σε ολη την παρτιδα ειχαμε αγωνια και νιωθαμε πιεση απο τους εξωγηινους που συνεχως εκλειναν την περιμετρο. Στο τελος γαζωσαν τον γιατρο της ομαδας οπου χωρις αλλο οξυγονο και health points παρεδωσε σε μια δραματικη σκηνη στο τελος. Πολυ ομορφη εμπειρια, ανυπομονουμε να το ξαναβαλουμε στο τραπεζι!!!

Aυτα ειν Βαγγελη μου!Δεν το ξερα καν οτι υπηρχε τετοιο game!Πολυ ωραιο δειχνει και σιγουρα θα χει χαβαλε απ οτι φαινεται και μ αρεσει και θεματικα!ΕΛΠΙΖΩ να πεσει στα χερια μου να το δοκιμασω!!!

@petros papitsis » Τρί Σεπ 29, 2015 10:43 am wrote:

Καλημέρα στην παρέα. μπράβο Αχιλλέα πολύ ωραία παιχνίδια φαίνονται. … άργησες να γράψεις αλλά με αυτά που έπαιξες μας τρελανες. καλύτερα που δεν γράφεις τακτικά γιατί θα τα θέλουμε ολα!!!!!! ……….. 😀 😀 smileee ερώτηση Αχιλλέα το metropolys είναι φιλερακι? απο που έκανες την αγορά και τι τιμή έχει? 2thumbsup

Καλησπερα φιλε πετρο!Αργησα ναι γιατι ειχα και σχετικα καιρο να παιξω καηκα και με παιχνιδια υπολογιστη(dark souls,pro nba2k κτλ)οποτε δεν πολυεπαιζα!Λοιπον το μετροπολις μου αρεσε αρκετα ως πολυ εμενα!Ειν ενα χαλαρο bidding game της μιας ωρας περιπου!Μπορεις ανετα να παιξεις με ολους gamers η μη και αν θες να το βγαλεις σαν φιλερακι βγαινει στο τραπεζι ανετα!Ο καθενας εχει 13 κτιρια(η 12 δε θυμαμαι)και biddareis που θα χτισεις το καθενα καθως καθε περιοχη δινει καποιο πλεονεκτημα η μειονεκτημα ενω ο καθενας εχει μια καρτα που του λεει που θα παρει εξτρα ποντους αν χτισει.Ευκολο γρηγορο διασκεδαστικο!Δοκιμασε το θα σ αρεσει πιστευω!!!

boomer
    boomer
    Participant

Επειτα από 2 μήνες στην Αθήνα για επαγγελματικούς λόγους επιστρέψαμε στη βάση μας!! Να ευχαριστήσω τους πολύ καλούς φίλους Βαγγέλη, Δημήτρη, Αρη, Γιάννη και Νίκο, μέλη του κελιού και του epitrapaizoume, για τις βραδιές κάθε Παρασκευής στο κελί, με τουλάχιστον 7 ώρες γεμάτες παιχνίδι, βίντεο,φρέντο εσπρέσο ή καπουτσίνο, μπύρες, ρακί, παραγγελίες από Αρμένη και πολύ πολύ γέλιο!! Το κελί είναι ένα πραγματικό καταφύγιο για αυτούς που θέλουν να αποδράσουν από την καθημερινότητα και να βρεθούν σε ένα μαγικό κόσμο!!
    Μερικά από τα κυριότερα παιχνίδια που παίξαμε είναι τα παρακάτω! Τα υπόλοιπα στο επόμενο ραντεβού!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Ηταν χαρα μας να σε εχουμε στην παρεα μας, και εισαι ευπροσδεκτος οποτε ανεβαινεις Αθηνα να ερχεσαι να παιζουμε παρεα. Επεσε πολυ γελιο στα τελευταια meeting και πολλες θερμιδες κλασσικα. Να περνας καλα Χανια και ευχομαι καλη αρχη με το καινουργιο gaming group :meeple: καλες παρτιδες και καλη ανταμωση ξανα απο κοντα για παιχνιδι smiles

boomer
    boomer
    Participant

Καλή εβδομάδα στην παρέα!! Την Παρασκευή παίξαμε εις διπλούν μετά από unboxing τα:

lancaster: Συμπαθητικό euro μεσαίας βαρύτητας με λίγο από Worker Placement, area control και Auction/Bidding.
    Five Tribes: Περίμενα περισσότερα. Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι με πανέμορφα components και δε με πείραξε τόσο η απουσία θέματος. Αυτό που με χάλασε είναι ο,τι τα vp ξεχειλίζουν από παντού. Οσο και χαοτικό να φαίνεται δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο. Το μπιντάρισμα στο turn order είναι στην ουσία πεταμένα coins γιατί και πάντα τελευταίος να παίζεις κάτι καλό θα σου αφήσουν να πάρεις! Απλά ακολουθείς την παλιά παροιμία που λέει ”μάζευε κι ας είναι και ρόγες” και στον τέλος το πολύ πολύ να χάσεις με λίγα vp διαφορά. Παίξαμε δύο παρτίδες και στο τέλος το ίδιο αποτέλεσμα. Και οι 4 πολύ κοντά.
    Εντάξει δεν είμαι και υπέρ στα πολύ σφιχτά συστήματα αλλά καλό θα είναι να ”ιδρώσεις” και λιγάκι!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Ωραιο report Boomer :meeple:
    επανηλθες δυναμικα χεχεχεχε
    εμεις παιξαμε

ολα υπεροχα :meeple:

peterdnxs
    Participant

το duel τι λέει φίλε μου;;;

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Με μία λέξη εξαιρετικό, ακόμα πιο στρωτό και όμορφο παικτικά από το κανονικό 7 Womders
    Γυρίσαμε και το σχετικό Video ΕΔΩ
    Το μόνο είναι ότι απευθύνεται σε 2 παίκτες. Παίζει γρήγορα με 3 πράγματα που ισχύουν ταυτόχρονα για να κερδίσει κανείς. Με αίσθηση tug of war
    για την στρατιωτική δύναμη. Θέλεις να κάνεις τόσο πολλά αλλά δεν προλαβαίνεις και πρέπει να επικεντρωθείς σε κάποια μόνο και κυρίως
    αυτά που θα κάνουν και ζημιά στον αντίπαλο σου. Εξαιρετικό design πάρτο και θα με θυμηθείς :meeple:

boomer
    boomer
    Participant

Καλή εβδομάδα στην παρέα!! Αυτό το ΣΚ είχαμε παρτίδες με 2 πρόσφατες αγορές αγορές μου, παλιά παιχνίδια μεν αλλά άξια για τη συλλογή κάθε eurogamer!!

Το ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΧΩΣ ΤΕΛΟΣ ή WORLD WITHOUT END είναι ένα παιχνίδι βασισμένο στο δεύτερο μέρος της διλογίας του KEN FOLLET και είναι αντάξιο του προκατόχου του, THE PILLARS OF THE EARTH. Ενα από τα πιο ενδιαφέρον hand management euro με το θέμα να είναι αισθητό και με τον κορυφαίο Michael Menzel στην εικονογράφηση.

PUERTO RICO. Για να πω την αμαρτία μου παλιά το σνόμπαρα αυτό το παιχνίδι γιατί δε μου γέμιζε το μάτι από θέμα components. Μετά όμως από την πρώτη μου παρτίδα κατάλαβα το λόγο που βρίσκετε τόσο ψηλά και το εκτιμούν ακόμη και οι μεγαλύτεροι ”euroθάφτες” που έχω γνωρίσει. Απλά συγκλονιστικό και θα είναι στις πρώτες επιλογές για πολλά χρόνια ακόμη!!
    ΥΣ. Το duel το πήρε ένας φίλος και αναμένετε η πρώτη δομική του!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Πολύ ωραία και τα 2 :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
    είναι Must για την βιβλιοθήκη, όπως το λες :meeple:
    Εμείς παίξαμε παιδιά το WeyKick δεν φαντάζεστε γέλιο, απλά δεν υπάρχει
    δεν μπορείς να σταματήσεις να παίζεις κυριολεκτικά

Γυρίσαμε και 2 Video, ένα εξήγηση 1 λεπτό και άλλο ένα μια απο τις παρτίδες μας
    το παιχνίδι τα ΣΠΑΕΙ!!!!
    xaxaxaxaxa

Viewing 15 posts - 901 through 915 (of 945 total)

You must be logged in to reply to this topic.