τι επιτραπεζια παιξαμε το σαβκο?

This topic contains 945 replies, has 12 voices, and was last updated by  matsas 3 months, 2 weeks ago.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 946 total)
  • Author

@ShinKazama » Δευτ Δεκ 30, 2013 3:04 am wrote:

Καλησπέρα Αχιλλέα, Μάνο με λένε, τώρα αναφορικά με τo GoT να σου πω πως δε έχει καμία απoλύτως σχέση με τo επιτραπέζιo στρατηγικής πoυ ξέρεις, ενα deck είναι με κάτι counters και τo βάλαν σε κoυτί πoυ χωράνε 2 σα κ΄αυτo για να τo δώσoυν 30ευρω δεν αξίζει η αγoρα τoυ.

Χαρηκα μανο.συμφωνω απολυτα το χουν παραξηλωσει με τις τιμες.πολλα παιχνιδια ειν παραπανω απο την αξια τους διχως κανενα λογω.γι αυτο πρεπει οι επιλογες μας να ναι προσεκτικες.καλα οτι δεν θα χε σχεση ημουν σιγουρος το αλλο ειν παιχνιδαρα.και παλι ευχαριστουμε για την ενημερωση!

matsas
    Participant

απροσμενα χθες ειχαμε την μαζωξη μας στις 6k30 τ απογευμα για να παρουμε την δοση μας απο επιτραπεζιο………
    ξεκινησαμε με αγαπημενο 7 wonders 400-05283457 wonders 2.jpg[/attachment:1csfauaz]
    Mετα προχωρησαμε σε κατι πιο βαρυ…….. Las vegas!!!!απο τα πολυ καλα παιχνιδια με ζαρι πανεξυπνος μηχανισμος!!!400-0528345las vegas.jpg[/attachment:1csfauaz]
    Στην συνεχεια καψαμε το μυαλο μας με την ρωμαικη αυτοκρατορια!! Augustus400-0528345augustus.jpg[/attachment:1csfauaz]
    Επομενο παιχνιδι το Stone age.Εγινε μεγαλη μαχη!!!!!!!!!400-0528345stone age.jpg[/attachment:1csfauaz]
    Kαι το βραδυ εκλεισε με το πρωτοτυπο παιχνιδι …………………..7 wonders400-05283457 wonders.jpg[/attachment:1csfauaz]

@matsas » Δευτ Δεκ 30, 2013 12:24 pm wrote:

απροσμενα χθες ειχαμε την μαζωξη μας στις 6k30 τ απογευμα για να παρουμε την δοση μας απο επιτραπεζιο………
    ξεκινησαμε με αγαπημενο 7 wonders 400-05283457 wonders 2.jpg[/attachment:2e357ajb]
    Mετα προχωρησαμε σε κατι πιο βαρυ…….. Las vegas!!!!απο τα πολυ καλα παιχνιδια με ζαρι πανεξυπνος μηχανισμος!!!400-0528345las vegas.jpg[/attachment:2e357ajb]
    Στην συνεχεια καψαμε το μυαλο μας με την ρωμαικη αυτοκρατορια!! Augustus400-0528345augustus.jpg[/attachment:2e357ajb]
    Επομενο παιχνιδι το Stone age.Εγινε μεγαλη μαχη!!!!!!!!!400-0528345stone age.jpg[/attachment:2e357ajb]
    Kαι το βραδυ εκλεισε με το πρωτοτυπο παιχνιδι …………………..7 wonders400-05283457 wonders.jpg[/attachment:2e357ajb]

Φιλε βαγγελη την επομενη φορα που θα μαζευτειτε σου προτεινω να παιξετε το 7 wonders…δοκιμασε το λιγακι μπορει να σ αρεσει… 🙂 😆

Υγ.η λιθινη εποχη πολυ καλο παιχνιδι,ευκολο γρηγορο και πολυ χορταστικο.

matsas
    Participant

λες αχιλλεα????θα το δοκιμασω μαλλον να δω τι λεει……σ εμπιστευομαι

@matsas » Δευτ Δεκ 30, 2013 4:55 pm wrote:

λες αχιλλεα????θα το δοκιμασω μαλλον να δω τι λεει……σ εμπιστευομαι

Ετσι μπραβο…Να με ακους εμενα…Εχω περισσοτερους ποντους…χαχαχαχαχαχαχαχα!!! xaxaxaxa xaxaxaxa xaxaxaxa xaxaxaxa xaxaxaxa

Καλησπερααααα.Επιτελους βρηκα λιγο χρονο για παιχνιδι σημερα μετα απο τοσο καιρο.Επειδη ομως ειχε και μπασκετακι euroleague κινηθηκαμε χαλαρα παιζοντας τα:

Cargo noir:Ενα εξυπνο παιχνιδι εμποριου στο οποιο προσπαθεις να στειελις τα πλοια σου να μαζεψουν τα καλυτερα εμπορευματα απο τα λιμανια.Ακρως στρατηγικο κι ευχαριστο!Ευκολο και συναμα διασκεδαστικο!!!

Augustus:Το κλασσικο bingo game το οποιο βασιζεται στην τυχη αλλα εχει χαβαλε και περναει ευχαριστα ενα μισαωρο και

Union pacific:Ενα παιχνιδι που οι παιχτες πρεπει να αναπτυξουν καποιες εταιριες και συναμα να εχουν και αρκετες μετοχες τους ωστε να καταφερουν να πληρωθουν και να βγαλουνε το μεγιστο κερδος.Σαν 1η εντυπωση δεν μου φανηκε ασχημο αλλα δεν με ξετρελανε κι ολας παντως περασε η ωρα ευκολα και σ αυτο!!!

Αυτα περισσοτερα ελπιζω μεσα στο σαβκο!!!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

good post
    Τα 2 πρώτα τα έχω παίξει και εγώ και μοθ έχουν αφήση παρόμοια αίσθηση :meeple:
    Το Union δεν το έχω δοκιμάσει, έχω πάρει το Europe Airlines που ελιναι από τον ίδιο σχεδιαστή και υποτίθεται ότι είναι το ίδιπ σύστημα με αεροπορικές εταιρίες και εντυπωσιακά πλαστικά αεροπλανάκια 🙂

P.s. το Cargo Noir δεν έχει φοβερά components Garif?

@VitaKapa » Παρ Ιαν 10, 2014 7:45 am wrote:

good post
    Τα 2 πρώτα τα έχω παίξει και εγώ και μοθ έχουν αφήση παρόμοια αίσθηση :meeple:
    Το Union δεν το έχω δοκιμάσει, έχω πάρει το Europe Airlines που ελιναι από τον ίδιο σχεδιαστή και υποτίθεται ότι είναι το ίδιπ σύστημα με αεροπορικές εταιρίες και εντυπωσιακά πλαστικά αεροπλανάκια 🙂

P.s. το Cargo Noir δεν έχει φοβερά components Garif?

Το cargo noir μου αρεσει παααααρα πολυ συνολικα!Οπως λες για τετοιου ειδους παιχνιδι(για δεν ειναι πολεμικο ουτε θεματικο) τα πλοια ειναι υπεροχα,το artwork στις καρτες του καθε χρωματος εκπληκτικο κι εχει και χαβαλε,τα λεφτα τα χορταινεις καθως ειναι τεραστια τα νομισματα συν το ταμπλο που ειναι πολυ καλοσχεδιασμενο!Ομως εαν δεν ηταν κι ενα στρατηγικο κι εξυπνο παιχνιδι θα ταν ανουσια ολα αυτα!Το cargo λοιπον θεωρω πως τα συνδιαζει ολα αυτα!!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Προς το παρόν ξεκινήσαμε το ΣαββατοΚύριακο με
    το πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι ισορροπίας Rif Raff πολύ γέλιο!!!!
    400-0528345Rif Raff.jpg[/attachment:3d5ac6ad]

http://cf.geekdo-images.com/images/pic1372329_md.jpg” alt=””>http://cf.geekdo-images.com/images/pic1373877_md.jpg” alt=””>http://cf.geekdo-images.com/images/pic1372299_md.jpg” alt=””>

Kαλησπερααααα!Αλλο ενα σαβκο φτανει στο τελος του δυστυχως… 😥 😥 😥
    Τουλαχιστον σημερα εγκαινιασαμε το πραγματικα ατμοσφαιρικο MANSIONS OF MADNESS(ευχαριστω τον φιλο Αλεξανδρο-Tomahawk,που με το εξαιρετικο review του με οδηγησε στο να το παρω)!!!Πολυ ωραιες ιστοριες βγαλμενες απο ταινια τρομου!!
    Στη συνεχεια ασχοληθηκαμε με το inkognito,ενα παιχνιδι κατασκοπως που ακομα προσπαθω να καταλαβω για ποτε χασαμε… tongue
    Και μετρα η γνωστη συνεχεια με love letter και φυσικα το αγαπημενο μου room 25 στο οποιο καποιοι απ την παρεα θα βλεπουν εφιαλτες!!!!
    Καλη εβδομαδα να εχουμε παιδια με υγεια κι ευτυχια!!!

@VitaKapa » Σάβ Ιαν 11, 2014 7:29 pm wrote:

Προς το παρόν ξεκινήσαμε το ΣαββατοΚύριακο με
    το πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι ισορροπίας Rif Raff πολύ γέλιο!!!!
    400-0528345Rif Raff.jpg[/attachment:1t3slf1f]

http://cf.geekdo-images.com/images/pic1372329_md.jpg” alt=””>http://cf.geekdo-images.com/images/pic1373877_md.jpg” alt=””>http://cf.geekdo-images.com/images/pic1372299_md.jpg” alt=””>

xaxaxaxa πλακα δειχνει να χει αυτο…Οτι πρεπει για μενα που μαι αδεξιος…θα χα γκρεμισει με την 1η τα παντα!!!χαχαχαχα

Ωραία τα σαβ/κα, προλαβαίνουμε να κάνουμε και κάποια πράγματα! Ευτυχώς τώρα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το θέμα! Εμείς αυτό το σαβ/κο παίξαμε τα παρακάτω:
    1) Το γεμάτο ένταση συνεργατικό Ghost Stories,

το οποίο άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις παρά την δυσκολία του.
    2) Μερικά διπλά Jaipur

ένα από τα καλύτερα παιχνίδια αποκλείστικα για δύο που έχω παίξει.
    3) Φυσικά από το μενού δεν έλειψαν αρκετές παρτίδες Race for the Galaxy

μαζί με τα expansions #1 και #2 όπου το παιχνίδι φτάνει σε “άλλα επίπεδα“!
    4) Για τον χαβαλέ παίξαμε τα Saboteur 1 & 2
    .

@Anakin » Δευτ Ιαν 13, 2014 1:55 pm wrote:

Ωραία τα σαβ/κα, προλαβαίνουμε να κάνουμε και κάποια πράγματα! Ευτυχώς τώρα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το θέμα! Εμείς αυτό το σαβ/κο παίξαμε τα παρακάτω:
    1) Το γεμάτο ένταση συνεργατικό Ghost Stories,

το οποίο άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις παρά την δυσκολία του.
    2) Μερικά διπλά Jaipur

ένα από τα καλύτερα παιχνίδια αποκλείστικα για δύο που έχω παίξει.
    3) Φυσικά από το μενού δεν έλειψαν αρκετές παρτίδες Race for the Galaxy

μαζί με τα expansions #1 και #2 όπου το παιχνίδι φτάνει σε “άλλα επίπεδα“!
    4) Για τον χαβαλέ παίξαμε τα Saboteur 1 & 2
    .

Axa ωστε παναγιωτη παιζεις και race for the galaxy εκτος των αλλων ε??Και γι αυτο εχω ακουσει καλα λογια αλλα δενξ το εχω δει ποτε…Θα το χω στα υπ οψιν.Οντως μονο τα σαβκα αξιζουν πλεον ετσι οπως εχει γινει η κατασταση στη χωρα μας…Υπομονη κι ορεξη για παιχνιδι παιδια!!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Ζήτω τα ΣΑββατοκύριακα λπιπόν yioupi

p.s. Παναγιώτη τι γνώμη έχεις για το Ghost Stories? Το είχα παίξει μια φορά παλία με τον φίλο geremes αλλά μου είχε φανεί απίστευτα δύσκολο να κερδιθεί!!! Ισχύει πιστεύεις?

Καλησπέρα! Απαντάω και στους δύο σας Βαγγέλη κι Αχιλλέα παρακάτω!

Το Race for the Galaxy είναι για μένα το καλύτερο παιχνίδι με κάρτες που έχω παίξει! Ξεκινάει κάποιος από το αρχικό αλλά καλό θα είναι να προστεθούν και οι δύο πρώτες επεκτάσεις (σκέφτομαι να αγοράσω και την τρίτη κάποια στιγμή) για την ποικιλία που προσθέτουν αλλά και τις νέες στρατηγικές. Είναι από τα λίγα καρτοπαίχνιδα που πιστεύω πως μετράει πολύ περισσότερο το πόσο καλός είναι ένας παίκτης παρά η τύχη. Σαφώς υπάρχει τύχη λόγω των καρτών αλλά περιορίζεται πραγματικά στο ελάχιστο κι αν χρησιμοποιήσει κανείς κανόνες drafting με την παρέα του θα το περιορίσει ακόμα λιγότερο. Θα συνηστούσα να το δοκιμάσεις εσύ κι όποιος άλλος ενδιαφέρεται είτε στο Board Game Arena όπου δυστυχώς έχει μόνο το βασικό, είτε να κατεβάσεις τον εντελώς free Keldon’s AI που θα βρεις link στην σελίδα του παιχνιδιού στο BGG. Μπορεί να φανεί λίγο βουνό σε μη μυημένους στα επιτραπέζια να ξέρετε αλλά αν επιμείνει κάποιος πραγματικά θα το απολαύσει. Τρομερά εθιστικό!

Για το Ghost Stories θα πω πως είναι πραγματικά πολύ δύσκολο! Προσωπικά μου αρέσουν οι προκλήσεις και γι’ αυτό θεώρησα πως έπρεπε να το έχω όπως και το Yggdrasil το οποίο αναμένω τις επόμενες μέρες. Είναι όμως εξαιρετικά όμορφο παιχνίδι και με πολύ ωραίο θέμα. Ατελείωτες οι ορδές από φαντάσματα στο χωριό όπου ψάχνουν να βρουν τρόπο να φέρουν πίσω στην ζωή τον Wu Feng! Αρχίζεις να είσαι σε απόγνωση καθώς το ταμπλό γεμίζει από φαντάσματα, εσύ κι οι σύμμαχοι σου σαολίν μοναχοί χάνετε Qi (κάποιοι ίσως έχουν πεθάνει κιόλας) κι είσαι στο αρχικό ή το κανονικό επίπεδο δυσκολίας κι ακόμα δεν έχει βγει η μία και μοναδική ενσάρκωση του Wu Feng! Αναρωτιέμαι αν θα καταφέρουμε να κερδίσουμε αργότερα στα δύο πιο δύσκολα επίπεδα με τις 4 ενσαρκώσεις του Wu Feng… Dispair mortals… 😈 Πιστεύω πως δεν θα κρατηθώ και θα πάρω και την πρώτη επέκταση όταν το παίξουμε λίγο ακόμα. Απ’ ότι έχω ακούσει το κάνει και λίγο πιο εύκολο οπότε θα είναι μια καλή επιλογή αν τρώμε συνέχεια τα μούτρα μας! 😆 Ενδιαφέρον παρουσιάζει όμως η δεύτερη επέκταση όπου ένας ακόμα παίκτης παίρνει τον ρόλο του Wu Feng!

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 946 total)

You must be logged in to reply to this topic.