Λοιπον πως σας φανηκε????????

This topic contains 106 replies, has 7 voices, and was last updated by  matsas 3 months ago.

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 107 total)
  • Author
    VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Thanks για το Feedback Αχιλλέα :meeple:
    και εγω το έχω το παιχνίδι, αλλλα ακόμα δεν εχω βρεί χρόνο να το φερω στο τραπεζι! Πολυ ενδξαφέρουσες οι παρατηρήσεις! Οταν το παίξω θα ποστάρω και εγω πως μου φάνηκε.

petros papitsis
    Participant

Καλησπέρα σε όλους. Θα ηθελα να μου πείτε πως σα φάνηκε το deus. Για αυτούς που το εχουν παιξει η και για αυτούς που εχουν ακούσει μερικα σχόλια για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ε Βαγγέλη για πες δυο λόγια 😀 xaxaxaxaxa

@petros papitsis » Πέμ Φεβ 19, 2015 4:58 pm wrote:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ηθελα να μου πείτε πως σα φάνηκε το deus. Για αυτούς που το εχουν παιξει η και για αυτούς που εχουν ακούσει μερικα σχόλια για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ε Βαγγέλη για πες δυο λόγια 😀 xaxaxaxaxa

Θα σου πει ο Βαγγελης ο Πτεραν εγω με το που ακουσα οτι μοιαζει με το 7 wonders δεν ασχοληθηκα αλλο.Εχω το 7 wonders δεν θελω αλλο ασε που δεν ειμαι και πολυ τετοιου ειδους gamer…5 tribes και τα μυαλα στα καγκελα!Επισης πολυ ενδιαφερον και με παρομοιο μηχανσιμο εν μερη ειν το τραγιαν του Φελντ το οποιο δεν το χω παιξει ακομα αλλα δειχνει πολυ πολυ ενδιαφερον μονο απο τους κανονες!!!

@VitaKapa » Τετ Φεβ 18, 2015 9:21 am wrote:

Thanks για το Feedback Αχιλλέα :meeple:
    και εγω το έχω το παιχνίδι, αλλλα ακόμα δεν εχω βρεί χρόνο να το φερω στο τραπεζι! Πολυ ενδξαφέρουσες οι παρατηρήσεις! Οταν το παίξω θα ποστάρω και εγω πως μου φάνηκε.

Να το παιξεις οπωσδηποτε Βαγγελη ειναι καλο.Διαβασα κι ο ιδιος τους κανονες.Ειχαμε κανει ενα πολυ σημαντικο λαθος που εκρινε το παιχνιδι τελικα αλλα αυτο δεν το χα σημειωσει ως προβλημα αρα δεν αλλαζει κατι στο παραπανω ποστ μου!Αυτο ομως που αλλαζει ειν οτι παροτι το χαμε αναφερει δεν δωσαμε σημασια στο σημειο του παιχνιδιου που στελνεις καποιον εξορια…Εκει αλλαζει ολο αρα αμα υποπτευθεις καποιον τον διωχνεις και δε σε επηρρεαζει μετα τι κανει.Αρα ο κακος αν θελει να αυτοκτονησει θα πρεπει να το κανει εξυπνα αλλιως θα αυτοκτονει διχως αποτελεσμα!Αυτο διορθωνει αρκετα(οχι εντελως)το μεγαλυτερο προβλημα που χα με το παιχνιδι!Κατα τ αλλα θεωρω το γκαλακτικα ενα κλικ καλυτερο αλλα θεματικα προτιμω το dead of winter!!!

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

@petros papitsis » Πέμ Φεβ 19, 2015 4:58 pm wrote:

Καλησπέρα Πέτρο 🙂 και πολά χαιρετισματα στην παρέα της Σύρου!!!

Σχετικά με το Deus!!! Τι να πρωτοπώ 🙂 Πρόκειται για ενα απο τα καλύτερα eurogames που εχω παίξει τα τελευταία χρόνια!!! Κάθε παίκτης εχει την δικιά του περιοχή ανάπτυξης καρτών όπου “χτίζει” κάρτες κτίρια την μια λιγο πιο πάνω απο την άλλη! Πρέπει να χτίζουμε κάθε κατηγορία στην στήλη με το είδος της. Χωρίζονται ανα χρώμα πχ. Green=production building, Blue=commerce & income, Red=Military etc. Η φρεσκάδα στον μηχανισμό και η όλη ομορφιά είναι αφενός στο τι χτίζεις πρώτα (με το που χτιζεις ενα κτιριο πληρώνοντας τα resources – κάνεις την ιδιοτητα του κτιριου) αφαιτέρου κάθε φορά που χτίζεις νέα πχ green καρτα την βάζεις σε στηκη πιο πανω απο την προηγούμενη και ξεκινας απο την κατω κατω καρτα και τις ξανακανρις ολες με την σειρά! Ακούγεται απλό αλλά εχει τρομερή στρατηγική απο πίσω! Επισης εχει και χάρτη στο κέντρο για ολους τους παικτες οπου βαζεις ξυλινα κτιρια διαφορετικου τυπου και στρατωτικές mobile μοναδες επανω σε διαφορετικού χρωματος περιοχές – δαση, βουνα, πεδιαδες κλπ Αρα αρχίζει να μπαίνει οεταν απκ το προσωπικο developement στις κάρτες κάθε παικτη ναι το διαδραστικο στο χαρτη με networking, blocking και high player interaction! Αν σε ολα αυτα προσθέσεις και τους ναούς που χτιζουν ολοι οι παικτες που ειναι διαφορετικα end game vp conditions ξαταλαβαινεις ποσο ωραιο παιχνίδι προκύπτει! Το Deus και το Hyperborea για μρνα ηταν οι εκπληξεις της φετινής Essen, δεν περίμενα τίπιτα ιδιαίτερο και βρήκα 2 παιχνίδια διαμαντια απο το πουθενα 😉
    Αν βρω χρονο θα κανω ενα βιντεακι για το Deus να το δειτε

matsas
    Participant

Dancing Eggs
    2-4 παικτες
    Διαρκεια 10′
    ηλικιες 5+

παρακαλω πολυ οποιος δεν εχει αυτο το παιχνιδι να σπευσει να το παρει…….χθες!!!!!!
    Γελια μεχρι δακρυων…..στα ορια να λερωθουν τα εσωρουχα μας!!!!!σε κανει παιδι και εκει ειναι η μαγεια του
    Εχουμε να κανουμε μ ενα παιδικο παιχνιδι το οποιο βγαζει απιστευτο γελιο και σε μεγαλους.9 ΜΑΛΑΚΑ ΑΥΓΑ + 1 ξυλινο 2 ζαρια ενα κοκκινο ενα ασπρο.Το παιχνιδι απλο, ριχνεις το κοκκινο ζαρι εκτελεις τ αποτελεσμα.
    1.φωναζεις κοκοκοκοΚΟΟΟ και παιρνεις ενα αυγο
    2.ποιος θα πει πρωτος κικιρικΟΥΥΥΥΥΥ θα παρει ενα αυγο
    3.να τρεξεις γυρο απο το τραπεζι.Ο πρωτος που θα επιστρεψει στην θεση του κερδιζει ενα αυγο
    4.να πιασεις πρωτος το κοκκινο ζαρι.κερδιζεις ενα αυγο
    5.να παρεις ενα μαλακο αυγο να το αφησεις να πεσει πανω στο τραπεζι κι οποιος το πιασει το παιρνει!!
    6.να μην κανεις τιποτα1ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μπορεις να μπερδευτεις και να φωναξεις κικιριιικουυυυυυυυυ μ αποτελεσμα να χασεις ενα αυγο!!!
    Εχει κιιιιιιιιααααααλλο περιμενετε…τ αυγα που κερδιζεις δεν τ αφηνεις στο τραπεζι αλλα……..ριχνεις το ασπρο ζαρι και σ δειχνει σε πιο μερος του σωματος πρεπει να το κρατησεις
    1 μασχαλη
    2 αναμεσα στα γονατα
    3κατω απο το σαγονι
    4στην κλειδωση του χεριου(αγκωνα)
    5 μεταξυ λαιμου και τραπεζοειδη
    6 Σε οποια απο τα παραπανω θες
    Μπορει να φαινεται ευκολο αλλα δεν ειναι καθολου σκεφτειτε εικονα να εχεις αυγο αναμεσα στα γονατα λαιμο και μασχαλη και να πρεπει να κανεις τον γυρο του τραπεζιου……………Το παιχνιδι βγαζει απιστευτο γελιο μεγαλη πλακα και κανει τα βιντεο των κινητων να παιρνουν φωτια!!!!
    Το μονο που με χαλαει ειναι ο αριθμος παικτων 4 και για ενα party game σαν αυτο νομιζω οτι ειναι λιγοι…..4 αυγα παραπανω θα ηταν σουπερ

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Πολύ ωραία παρουσίαση Βαγγέλη :thumbsup:
    και εμεις είχαμε ρίξει πολύ γελιο τελευταία φορά
    αφου είχαμε φοβηθεί οτι θα ξυπνήσουμε τους γείτονες
    απο τα γελια και τις φωνές

smiless

Οτι θα εχει γελιο τομονο σιγουρο…Τωρα ο μονος λογος που δεν το χτυπαω ειν οτι δεν εχω χωρο να το παιξω ποσο μαλλον να τρεχω και γυρω απο το τραπεζι που βρισκεται σε δωματιο…Παντως οντως τα σπαει θα το δοκιμαζα σε καμια πλατεια το καλοκαιρακι γιατι κι απο καφετερεια θα μας διωξουν… tongue

matsas
    Participant

Βαγγέλη είδα στο instagram ότι έπαιξες το ciub αν το γράφω σωστά για κάνε μας μια ενημέρωση αν μπορείς? ειναι χαλαρό παιχνίδι? για non gamers λέει?

VitaKapa
    VitaKapa
    Participant

Πολύ ευχάριστο παιχνίδι ζαριών με άπειρα ζάρια στο κουτι και καλή παραγωγή σε χαμηλο κόστος!!! Έχουμε γυρίσει video με την εξήγηση των κανόνων και σε μερικές ημέρες θα το ανεβάσουμε για περισσότερες λεπτομέριες!!! Σε γενικές γραμμές θετικό πρόσημο, ευχάριστο, εύκολο, ακόμα και για νέους στο παιχνίδι, μετά απξοεναν 2 γύρους ξέρεις τι κάνεις!!! Ωστόσο χωρίς ιδιαίτερη αλλξλεπίδραση ανάμεσα στους παίκτες και με θεμα απλά pasted up. Παίζει εύκολα σαν gateway game και ο σχεδιαστής του δεν χρειάζεται συστάσεις 🙂

Σύντομα θα έχουμε και το video
    smiless

matsas
    Participant

ΠΑΙΧΝΙΔΙ: GHOST STORIES
    ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 60′
    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΙΚΤΩΝ: 1-4
    HΛΙΚΙΕΣ : 12+
    Το κοιταζα πολυ καιρο το βρηκα σε μια πολυ καλη ευκαιρια και το πηρα!!!!Δεν τυχαινει να εχω πολλα “θεματικα” παιχνιδια αλλα νομιζω απο την πρωτη σου επαφη μπαινεις για τα καλα στον ρολο του μοναχου που προσπαθει να σωσει το χωριο απο τις ορδες του WU-FENG
    Δεν ειμαι και πολυ φαν αυτης της κατηγοριας(Co-op) αλλα το συγκεκριμενο εχει 2-3 πραγματακια που σε κερδιζουν αμεσως!!!
    1. Εχει πολυ εντονο θεμα
    2.Απλοι κανονες
    3.Βαθμος δυσκολιας.Συγγνωμη αλλα πιστευω ενα co-op παιχνιδι πρεπει να ειναι δυσκολο κι αυτο ειναι!!!!
    Η απλοτητα των κανονων σε συνδιασμο με την δυσκολια του παιχνιδιου σου δημιουργει μια απιστευτη εναλλαγη συναισθηματων.Στο πρωτο μου παιχνιδι στην αρχη ειχα την αισθηση μα καλα αυτο ειναι το δυσκολο που γραφουν και λενε ολοι???ξαφνικα το παιχνιδι αρχισε να γινεται τοσο αγριο(λες και με ακουσε ο WU) που πραγματικα τα ειχα χασει ..δεν ηξερα τι να κανω που να παω……Προσοχη το παιχνιδι ναι εχει πολυ ευκολους κανονες αλλα οι επιλογες που εχεις να σκεφτεις ειναι πολλες!!!!
    Πολυ καλη ποιοτητα στα προσωπικα ταμπλο τα tiles του χωριου και στα τοκενακια!!!Μετρια η ποιοτητα στις καρτες βεβαια σχεδιαστικα ειναι πολυ ομορφες!!!μετριες οι φιγουρες των μοναχων οπως επισης μετριες και οι φιγουρες φαντασματων (μιας και το παιχνιδι εχει τοσο εντονο θεμα καλο θα ηταν να ειχε διαφορετικες φιγουρες και οχι ολες το ιδιο).Απαραδεκτα τα ζαρια του παιχνιδιου!!
    Για non gamers?????? Το ειχα απορια αν μπορει να βγει λοιπον πιστευω οτι μπορει αρκει ο ενας απο την ομαδα να γνωριζει πολυυυυυυ καλα τους κανονες και τα συμβολα.Νομιζω οτι ειναι τοσο εντονο παιχνιδι οπου ακομα και την ηττα της δινει καποιο ενδιαφερον!!!
    Για gamers ΑΝΕΤΑ μιας και η δυσκολια του παιχνιδιου ειναι αρκετα μεγαλη και οι επιλογες πολλες!!!!!!!
    Αυτα τα λιγα παω να πιασω τον wu-feng γιατι μεχρι στιγμης και τις 3 φορες μου εχει σκισει τ^% *&^%$#@!!!!!!!!!!!

matsas
    Participant

2 νεα παιχνιδια!!!
    γρηγορα καρτοπαιχνιδα απλοι κανονες και οτι πρεπει για χαλαρωμα!!!

ΠΑΙΧΝΙΔΙ: MAMMUZ
    ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 20′
    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΙΚΤΩΝ: 3-7
    ΗΛΙΚΙΕΣ: +7
    Ομορφο παιχνιδακι μπλοφας.Σκοπος σου ειναι να ξεφορτωθεις ολες τις καρτες που εχεις στο χερι σου.Εχουμε καρτες απο το 2 μεχρι το 9 οπου καθε αριθμος απεικονιζει ενα ζωο και παρα/λα αυτος ο αριθμος μας δειχνει και ποσες τετοιες καρτες εεεε σορρυ ζωα υπαρχουν στην τραπουλα πχ το 6 ειναι ο λαγος και υπαρχουν 6 καρτες λαγου.
    Στην σειρα σου: Οταν το παιχνιδι ξεκιναει μπορεις να πεταξεις κλειστες απο το χερι σου 1 ως 4 καρτες και να πεις οτι ειναι ενα ειδος ζωου σχηματιζοντας μια αγελη(καλα ολοι αριθμο λεμε αλλα δεν πειραζει…..) φυσικα μπορεις να πεταξεις οτι θελεις και εδω ειναι η μπλοφα!!! Ο επομενος παικτης τωρα εχει επιλογη να ειτε να συνεχισει να πεταει καρτες ιδιου ειδους(αριθμου-οτι θελει δηλαδη) η’ ΝΑ προκαλεσει τον προηγουμενο παικτη ανοιγοντας μια κλειστη καρτα του!Αν η καρτα που ανοιξει αντιστοιχει στην καρτα που ειχε αναφερει τοτε ο παικτης που τον προκαλεσε θα παρει ολες τις καρτες στο χερι του.Αν δεν αντιστοιχει τοτε ο παικτης που μπλοφαρε θα παρει ολες τις καρτες στο χερι του!!!Υπαρχουν και 6 ειδικες καρτες δεινοσαυροι με διαφορες ιδιοτητες!ωραιο παιχνιδακι ομορφα χρωματα και σχεδια αλλα με μετρια ποιοτητα στις καρτες!!!!!

ΠΑΙΧΝΙΔΙ : SKULL KING
    ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 30′
    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΙΚΤΩΝ : 2-6
    ΗΛΙΚΙΕΣ : 8+
    Νομιζω οτι οποιος εχει παιξει το wizard θα ειναι σαν να ξερει το παιχνιδι….με καποιες μικρες αλλαγες ομως που το κανουν αρκετα ενδιαφερον οπως ειδικες καρτες!!!Σκοπος να μαντεψεις ποσα tricks θα παρεις!!Αν πεσεις μεσα εχει καλος,θα μαζεψεις ποντους αν οχι θα παρεις αρνητικους.Ενα + σε σχεση με το wizard ειναι οτι ολοι οι παικτες λενε ταυτοχρονα ποσα tricks πιστευουν θα κερδισουν!!!!Πολυ καλο παιχνιδι σου βγαζει την διαθεση να το ξαναπαιξεις αμεσως(3 φορες ειναι καλα νομιζω).Ισως να ειναι καπως περιεργο στην αρχη μεχρι να καταλαβεις το σκεπτικο του παιχνιδιου αλλα οκ μετα απο 2-3 γυρους το εχεις πιασει το

matsas
    Participant

BAD BANNIES
    παικτες 2-6
    Διαρκεια 20 λεπτα
    Ηλικια 8+(αν και νομιζω μπορει να παιξει ανετα κι απο ηλικιες 6-7)
    Απλο παιχνιδι σκοπος να μαζεψεις πρωτος 60 ποντους!!!
    Εχουμε καρτες απο το 1 μεχρι το 13.Στην σειρα σου πετας οποια καρτα θελεις εσυ και το μονο που εχεις να πεις ειναι αν η επομενη καρτα που θα παιχτει θα ειναι πανω η κατω με βαση τον αριθμο της καρτας που εριξες.πχ πεταω 6 και λεω κατω.ο επομενος μπορει να ριξει 6 και κατω!!!!
    Στην περιπτωση που ριξεις ιδιο αριθμο με τον προηγουμενο τοτε λες double hop(εμεις λεμε hop hop).Σε αυτη την περιπτωση μπορεις να πεταξεις μονο καρτα του ιδιου αριθμου πχ.Ο Α παικτης παιζει 3 και λεει κατω ο επομενος παιζει κι αυτος 3 και λεει χοπ χοπ……ο τριτος παικτης τωρα μπορει να πεταξει μονο 3ρι!!!!Σε οποιαδηποτε περιπτωση δεν μπορεις να ριξεις καρτα πας πασο.
    Το παιχνιδι εχει και 2 καρτες τζοκερ το 1(μικρος τζοκερ) και το 7(μεγαλος τζοκερ)
    Το 1 μπορει να παιχτει σαν οποιαδηποτε καρτα εκτος κι αν εχουμε double hop.Oταν πεταξεις 1 δεν χρειαζεται να πεις πανω η κατω ο πεομενος παικτης παιζει οτι θελει.Μπορει να γινει double hop με το 1
    Το 7 τωρα παιζει κι αυτο σαν οποιαδηποτε καρτα ακομη κι οταν εχουμε double hop το οποιο και το ακυρωνει.Στο 7ρι λες κανονικα πανω η κατω.
    Και τα 2 τζοκερ δεν μπορεις να τα ριξεις αν ειναι η τελευταια σου καρτα εκτος κι αν προηγουμενος υπαρχει τζοκερ κατω!
    Αν μεινει ενας παικτης και ολοι οι αλλοι πανε πασο τοτε ο παικτης αυτος κερδιζει τον γυρο και παιρνει 1 ποντο για καθε μια καρτα που εχει παιχτει!!!!!
    Το παιχνιδι εχει πολυ ομορφο artwork αλλα για αλλη μια φορα μετρια ποιοτητα στις καρτες(το εχει η εταιρια μαλλον…..schmidt).
    χαλαρο παιχνιδακι αρκετα.παιζει καλα με 2,με περισσοτερους εχει πιο χαβαλε.Γενικα σαν μια χαλαρη λυση κατι κανει.Θα ελεγα οτι ειναι πολυ καλο και ιδανικο για παιδια!!!

matsas
    Participant

ΠΑΙΧΝΙΔΙ: SUSHI DICE
    ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 20′
    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΙΚΤΩΝ: 2-6
    ΗΛΙΚΙΕΣ: 6+
    Πολυ απλο παιχνιδακι.πιο ελαφρυ κι απ’τον αερα! Καθε παικτης εχει 6 εξαπλευρα ζαρια οπου το καθενα εχει διαφορα υλικα(ψαρι,λαχανικα κτλ) + το αστερακι(μπαλαντερ) και το μαυρο χαλασμενο χταποδι(?).Στο τραπεζι τωρα υπαρχει ενα κουδουνι και μια στοιβα καρτων.Ανοιγουμε 3 καρτες στις οποιες απεικονιζονται διαφορα σουσι πιατα(τα υλικα δηλαδη απο τα ζαρια).Το παιχνιδι ξεκιναει ο καθε παικτης ριχνει τα ζαρια του κραταει οποια θελει και τα ριχνει οσες φορες θελει.σκοπος να φερει τα υλικα που υπαρχουν σε μια καρτα!!ταυτοχρονα παιζει και ο αλλος παικτης ετσι εχουμε μια μονομαχια.Οποιος ολοκληρωσει πρωτος μια καρτα χτυπαει το κουδουνι και κερδιζει την καρτα που εκανε!!!!Η φαση τωρα που ειναι: Πρεπει οι 2 “μονομαχοι” να προσεχουν και τις ζαριες του αλλου.Αν δουν οτι εχει φερει ο αντιπαλος τους μαυρο χταποδι(?) φωναζουν ΓΙΑΚ.ΑΥΤΟ εχει σαν αποτελεσμα ο παικτης να αναγκαστει να ριξει παλι ολα τα ζαρια ακομη κι αυτα που ειχε κρατησει.Προσοχη Αν δεν δει ο αλλος το μαυρο χταποδι συνεχιζεις κανονικα αρα πρεπει ν αραξεις γρηγορα τα ζαρια χωρις να δει τι εφερες!!!
    Για 3και πανω παικτες υπαρχει και το ΤΣΟΠ .Παντα παιζουν 2 ταυτοχρονα οι αλλοι τωρα αν καποιος τυχει και δει οτι την ιδια στιγμη και στους 2 παικτες υπαρχει μαυρο χταποδι φωναζει ΤΣΟΠ και αμεσως σταματαει η μονομαχια και θα παρει αυτος τα ζαρια και την αλλη 6δα θα την δωσει σ αυτον που εχει κανει τις λιγοτερες καρτες.Οποιος καταφερει να ολοκληρωσει τον αριθμο των πιατων (καρτων) που χρειαζεται αναλογα με τον αριθμο των παικτων που παιζουν το παιχνιδι ειναι ο νικητης!!!
    Πολυ καλη ποιοτητα στα ζαρια θα ηθελα να ηταν λιιιγο μεγαλυτερα μια χαρουλα οι καρτες και το κουδουνι ολα τα λεφτα.Με δυο παικτες ειναι σουπερ.χαβαλες τρελος!! με παραπανω δεν το εχω δοκιμασει ακομα .δεν ξερω αν θα δοκιμαζα με 6 παικτες μαλλον μεχρι 4 !!!!
    Και να φαντασεις οτι δεν μ αρεσει το σουσι!!!!!!

petros papitsis
    Participant

Πολυ ωραία παρουσίαση matsa. Ενδιαφέρον Φαίνεται . Θελω βοηθεια παιδιά. βλέπω οτι παίζετε πολύ το Chinatown τι λέει αξίζει για αγορά? Βρήκα και στην καισσα ενα πολονικο παιχνίδι το οποίο δεν το ήξερα καθόλου αλλά με μια μικρή περιγραφή μου άρεσε και το τσιμπισα. Ειναι το tajemnicze domostwo. Έχουμε ξεκινήσει την μετάφραση. Σύντομα θα το ανεβάσουμε. Ξέρει κανείς να μας πει αν έκανα καλή αγορά 😀 και να μας κάνει μια γρήγορη επεξήγηση για αυτό το παιχνίδι….. smiless

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 107 total)

You must be logged in to reply to this topic.